11. Zpřítomnit veřejnost a její zájem

Veřejnost existuje, může se sejít, vyjádřit svůj názor… Petr Šourek se o tom přesvědčil na vrcholu Závisti – mohutném kopci s keltským oppidem na jižním okraji Prahy. Konalo se tam veřejné projednání projektu, který má zpřítomnit keltskou minulost místa.

Na jedné straně zástupci obce Dolní Břežany v čele se starostou Věslavem Michalikem, archeologové a jimi najatý architekt Josef Pleskot, kteří navrhují betonové přikrytí archeologických památek = strana betonu. Proti nim stojí strana dřeva – rozhořčení občané, kteří na Závist chodí venčit psy, běhat, zapalovat ohně a vzývat pohanské bohy.

První část projektu – rozhlednu Martina Rajniše – na Závisti vztyčili za covidové tmy bez účasti veřejnosti. Veřejné projednání se týká druhé části projektu. Křiklavě barevné, betonové sarkofágy mají ochránit keltské památky před průsakem vody a zároveň „zpřítomnit“ tajemnou existenci nálezů hluboko pod povrchem.

Pleskotovo Zpřítomnění _keltských památek _se lidem nelíbí. Dali to hlasitě najevo; mimo jiné peticí. Veřejné projednání přímo na místě má ale jiné grády. Dva roky byla veřejnost v limbu, chabě suplovaná sociálními sítěmi, statistikami a průzkumy veřejného míněním. Teď se opět schází, zhmnotňuje a fyzicky, nefiltrovaně vyjadřuje svůj = veřejný zájem.

Nezůstane to bez výsledku. Nevěříte? Poslechněte si, jak zpřítomnění veřejnosti a jejího zájmu vypadá.