Komunity navzdory: Špicberky a utečenecká centra ve východním Polsku. V první epizodě pOdcaStu Vlákna, který vzniká díky programu Odolná společnost pro 21. století, debatují společně sociální antropoložka Zdenka Sokolíčková se socio-kulturním antropologem Michalem Šípošem o komunitách žijících navzdory, čelících minimálně dvojité prekaritě, jednak traumatům z minulosti nebo těžkým přírodním podmínkám, jednak legislativnímu rámci. Z čeho čerpají lidé zdroje a sílu žít dál a pokračovat v každodenních úkonech? Proč je pro antropology důležité znát životní příběhy lidí, které zkoumají? A zažívají jejich respondenti a respondentky rasismus? Kromě odpovědí na tyto otázky nabízí epizoda také hledání dalších paralel mezi dvěma terénními výzkumy vzdálenými v čase i prostoru.
Literatura:
Sokolíčková, Z. (2023). The Paradox of Svalbard: Climate Change and Globalisation in the Arctic. Pluto Press.
Šípoš, M. (2019). Informal practices and the street-level construction of migrant deportability: Chechen refugees and local authorities in Polish accommodation centres for asylum seekers. Journal of Ethnic and Migration Studies, 45(7), 1168–1184.
Šípoš, M. (2020). “We are all brothers here”: The making of a life by Chechen refugees in Poland. Population, Space and Place, 26(2), 1–11.
Mluvčí: Zdenka Sokolíčková a Michal Šípoš
Moderace a námět: Magdaléna Trusinová
Sound design, zvukový záznam a mix: Tomáš Tkáč